Różne moduły poprawiające bezpieczeństwo ruchu na osiedlach

Posted on 04/06/2022 9:03am

W zagospodarowaniu przestrzennym miasta jest bardzo wiele rozmaitych elementów. Niektóre z nich usprawniają ruch pieszych, rowerzystów i kierowców, a część ułatwia orientację w otoczeniu i lokalizację poszczególnych charakterystycznych miejsc, lecz zdecydowana większość z nich to reklamy lub kryptoreklamy.
Niektórych ważnych tabliczek czasem po prostu nie widać, zdarza się też, że pionowe znaki drogowe sklep, a właściwie jego szyld, po prostu przysłonił albo odwrócił od niego uwagę. Jednak często instaluje się również elementy zwiększające bezpieczeństwo w ruchu drogowym na ulicach.

Bezkolizyjną i bezpieczną jazdę po uliczkach osiedlowych mają wspomóc pionowe znaki drogowe, oznakowanie poziome, lusterka na skrzyżowaniach i progi zwalniające. Te ostatnie, chociaż mają spory wpływ na bezpieczeństwo pieszych, są jednymi z najbardziej znienawidzonych przez kierujących samochodami znaków na jezdni (nazywa się je nawet „leżącymi policjantami”).

Jest już nasza istotna strona - wejdź w poniższy link, poczytaj artykuł oraz napisz proszę swój komentarz. Będziemy bardzo zadowoleni.

Są zwykle w tym miejscu, w którym faktycznie trzeba zdjąć nogę z gazu, a ostrzegający przed tym znak nie był przez kierowców ”zauważany”, dlatego fizycznie wymuszono na nich zmniejszenie szybkości. Współcześnie na polskich drogach można zobaczyć różne modele progów, choć zwykle jest to poprzeczna wypukłość wykonana z betonu albo z gumy. Można spotkać także trzy nietypowe modele progów: pinezka, poduszka i próg wyspowy. Pinezka jest progiem umieszczanym na skrzyżowaniach. Jest okrągła, lekko wystaje nad poziom jezdni i jest montowana w taki sposób, żeby każdy pojazd przejeżdżający przez skrzyżowanie musiał przez nią przejechać. Próg typu poduszka ma kształt prostokątny i sytuowany jest w centralnym miejscu skrzyżowania.


Lustro drogowe
Próg wyspowy – ostatni z listy – jest koncepcją stosunkowo nową i stanowi odpowiedź na zapis w prawie mówiący o tym, że progi zwalniające nie mogą być umieszczane na tych ulicach, gdzie jeżdżą autobusy transportu zbiorowego. Ten próg montowany jest wzdłuż, a nie w poprzek drogi i jest on tak duży, że autobus może przejechać nad nim, lecz osobówka już nie jest w stanie go ominąć ze względu na węższe rozstawienie kół.

Współcześnie miasta są bardzo mocno oznakowane, nawet przesadnie – można by powiedzieć. Wszędzie znajdują się tabliczki, informacje, kolorowe reklamy, tabliczki z nazwami ulic, znaki drogowe sklep i kiosk. A gdzie choć trochę zieleni i przestrzeń wolną od komunikatów?

Tags: samochody, transport, znaki drogowe, ruch drogowy, jezdnia